Jaki prezent ślubny wybrać? To częsty dylemat, przed którym stajemy, kiedy ktoś z naszej rodziny lub znajomych wchodzi na nową drogę życia. Zastanawiamy się, co kupić parze młodej, tak żeby prezent był i praktyczny i przypadł do gustu.

Przed podjęciem decyzji dobrze jest zrobić małe rozeznanie, aby nie żałować wydanych pieniędzy. W takim razie, co warto wybrać na prezent ślubny? Sprawdźmy, co dzisiaj oferują nam sklepy i internet. 

Może zastawa stołowa?

Talerze obiadowe to jeden z praktyczniejszych prezentów ślubnych, jakie można dziś wybrać. Komplet obiadowy należy dostosować do „stylu” pary młodej. Warto wcześniej zasięgnąć informacji, jaki gust ma panna młoda. Czy będzie to bardziej elegancki styl, czy raczej luźniejszy – np. bardziej abstrakcyjny. Być może para młoda lubi prostotę – wtedy warto rozejrzeć się za klasycznym zestawem talerzy.

Charakterystyka talerzy

Wybierając zestaw talerzy należy zwrócić uwagę na rodzaj ceramiki. Ważne, żeby była to porcelana wysokiej jakości. Zdobienia powinny łączyć w sobie nowoczesność i tradycję. Ważną kwestią jest kolor talerzy. Tutaj możemy wybrać klasyczną biel lub pójść w stronę bardziej ekstrawagancką. Ważny jest również sposób szkliwienia oraz kształt talerzy. Jeśli para młoda gustuje w nowoczesnym stylu, to być może niestandardowy kształt – np. kwadratowe talerze – może być strzałem w dziesiątkę.

No dobrze. Wybierając zestaw talerzy patrzymy na kształt, kolor, zdobnie, ale to nie wszystko. Oprócz wymienionych cech – ważna jest ilość talerzy w komplecie oraz ich przeznaczenie. Przyjmuje się, że w skład zestawu powinny wchodzić przynajmniej trzy rodzaje talerzy: talerz głęboki do zupy, duży talerz obiadowy oraz mały talerz deserowy. Jest to swego rodzaju minimum, jednak można zdecydować się na zestaw, który posiada bardziej „specjalistyczne” talerzyki - np. podtalerz dekoracyjny. 

Poza rodzajem talerzy istotna jest ilość w zestawie. Przyjmuje się, że zestaw dla 4 osób to standardowe minimum, ale myśląc przyszłościowo warto kupić zestaw dla większej ilość osób. Zestaw dla 4 osób - zakładając, że w zestawie mamy 3 rodzaje talerzy – daje nam 12 talerzy w komplecie. Analogicznie wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na zestaw dla 8 osób. Wtedy łączna liczba talerzy w zestawie wyniesie 24 sztuki.

Podsumowując, talerze obiadowe to całkiem trafny pomysł na prezent ślubny. Zarówno w wymiarze symbolicznym – nowa droga życia, wspólny dom, nowe talerze – jaki i w wymiarze praktyczny. W końcu przecież trzeba na czymś zjeść obiad z teściami…

My ze stwojej strony polecamy zestaw talerzy dostępny pod tym linkiem ;) A jeśli ktoś chce po prostu pogolądać naszą porcelanę to zapraszamy tu